Πήρε το ντέρμπι της Στερεάς ο Ερμής Σχηματαρίου, 82-73 τον Έσπερο Λαμίας

Στο μεγάλο ντέρμπι της Elite League με έντονο και το τοπικό στοιχείο καθώς αναμετρήθηκαν δύο ομάδες που ανήκουν στην ΕΣΚΑΣΕ, ο Ερμής Σχηματαρίου ήταν ο μεγάλος νικητής επικρατώντας εκτός έδρας του Έσπερου Λαμίας με 73-82, σε ένα ματς με πολλές εναλλαγές στο σκορ!

Ο Ερμής μπήκε πολύ καλά στο ντέρμπι, έβγαλε άμυνες, είχε λύσεις στην επίθεση και πηρε το προβάδισμα στο σκορ από νωρίς για να κλείσει το 10λεπτο με προβάδισμα 9 πόντων (17-26).

Στο ίδιο τέμπο και η συνέχεια του ντέρμπι, με τους φιλοξενούμενους να ελέγχουν το ρυθμό και να κλείνουν το πρώτο ημίχρονο μπροστά με 33-45.

Στη γ’ περίοδο ο ¨Εσπερος παρουσιάσε πάνω στο παρκέ το καλό του αγωνιστικό πρόσωπο, πίεσε στην άμυνα, ”ροκάνισε” τη διαφορά και για πρώτη φορά στο 27′ με τρίποντο του Λιάπη προσπέρασε στο σκορ με 55-53 για να κλείσει το τρίτο 10λεπτο μπροστά με 63-58, τρέχοντας ένα εντυπωσιακό επιμέρους 30-13 σε αυτό το χρονικό διάστημα!

Στο τελευταίο 10λεπτο ο Ερμής με πρωταγωνιστή τον Μπράιαντ ξεκίνησε με ένα 4-14 παίρνοντας εκ νέου το προβάδισμα με 65-72, με τον Λιάπη να μειώνει στο 35′ σε 71-73 και τον Μπράιαντ στο 2:30” για τη λήξη να γράφει με 2/2 βολές το 71-77.

Ο ασταμάτητος Μπράιαντ έγραψε το 71-79 με τον Ερμή στο 38′ να φτάνει στο +8 και τον Σοφογιάννη να καλεί σε τάιμ-άουτ.

Ο Μπράιαντ το πήρε…επί προσωπικού γράφοντας το 71-81 με δύο ακόμα βολές στο 1:30 για το φινάλε για να τελειώσει το ντέρμπι με 73-82, με τον Ερμή να απαντάει με ένα δικό του επιμέρους 10-24 στο καθοριστικότερο σημείο του αγώνα!

Διαιτητές: Τσώνος-Τεφτίκης-Σιδέρης.

ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 17-26, 33-45, 63-58, 73-82.